Všechno, co opravdu potřebuju znát o tom, jak žít, co dělat a jak vůbec být, jsem se naučil v mateřské školce. Moudrost mě nečekala na vrcholu hory zvané postgraduál, ale na pískovišti v nedělní škole. Tohle jsem se tam naučil:
O všechno se rozděl. Hraj fér. Nikoho nebij. Vracej věci tam, kde jsi je našel. Uklízej po sobě. Neber si nic, co ti nepatří. Když někomu ublížíš, řekni promiň. Před jídlem si umyj ruce. Splachuj. Teplé koláčky a studené mléko ti udělají dobře. Žij vyrovnaně - trochu se uč a trochu přemýšlej a každý den trochu maluj a kresli a tancuj a hraj si a pracuj. Každý den odpoledne si zdřímni. Když vyrazíš do světa, dávej pozor na auta, chytni někoho za ruku a drž se s ostatními pohromadě. Nepřestávej žasnout. Vzpomeň si na semínko v plastikovém kelímku - kořínky míří dolů a rostlinka stoupá vzhůru a nikdo vlastně neví jak a proč, ale my všichni jsme takoví. Zlaté rybičky, křečci a bílé myšky a dokonce i to semínko v kelímku - všichni umřou. My také. A nikdy nezapomeň na dětské obrázkové knížky a první slovo, které ses naučil - největší slovo ze všech - dívej se!
Všichni studenti/ky Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci jsou v zájmu zajištění bezpečnosti práce a požární ochrany povinni/y:
1. Důsledně dodržovat požární a bezpečností předpisy, stanovené pracovní postupy, zákazy a pokyny k zajištění BOZP a PO a počínat si tak, aby nezavdal příčinu ke vzniku požáru.
2. Seznámit se s organizačními normami k zajištění bezpečnosti práce a požární ochrany ve škole, s požárními poplachovými směrnicemi, požárním řádem pracoviště se zvýšeným nebezpečím požáru, evakuačním plánem.
3. Udržovat pořádek a dbát zvýšenou opatrnost při používání elektrických spotřebičů, neodkládat do blízkosti topidel hořlavé předměty, zajistit řádnou stabilitu přenosných tepelných spotřebičů tak, aby nemohlo dojít k jejich převrácení, nezakrývat tepelné spotřebiče hořlavými látkami.
4. Oznámit vznik každého požáru podle zásad stanovených požární poplachovou směrnicí objektu, zpozorovaný požár uhasit dostupnými hasicími prostředky jako jsou hasicí přístroje a požární hydranty. Není-li to možné, neprodleně vyhlásit požární poplach a přivolat pomoc podle požárních poplachových směrnic.
5. V případě požáru uposlechnout výzvy k evakuaci objektu a dále se řídit pokyny velitele zásahu.
6. Znát rozmístění prostředků požární ochrany (hydrantů a hasicích přístrojů) a umět je použít.
7. Dbát, aby při odchodu z pracoviště (ateliéru) bylo toto v požárně nezávadném stavu a byly vypnuty všechny spotřebiče, které se dle návodu výrobce nenechávají v provozu bez dozoru.
8. Dbát na uspořádání a bezpečnost pracoviště tak, aby zaměstnanci úklidových firem mohli provádět úklid pracoviště bez ohrožení jejich zdraví či možnosti poškození uměleckých děl.
9. Neodkladně ohlásit vedoucímu ateliéru závady ohrožující požární bezpečnost objektu nebo bezpečnost zařízení provozovaných v objektu. Vedoucí ateliéru tuto skutečnost neprodleně oznámí technickému úseku TUL.
Studentům/kám je zakázáno:
1. Přinášet do ateliéru, dílny soukromé elektrické či plynové spotřebiče za účelem jejich používání v objektu.
2. Manipulovat (kromě učebního procesu) s hořlavými kapalinami nebo jinými požárně nebezpečnými látkami či předměty a s nebezpečnými chemickými látkami, vnášet je do objektu a ukládat je zde.
3. Vylévat zbytky chemických látek do kanalizace.
4. Používat v objektu zábavnou pyrotechniku.
5. Používat elektrické přístroje a jiné spotřebiče a zařízení, které jsou ve správě školy, v rozporu s návodem na použití.
6. Opravovat nebo jinak zasahovat do elektrické instalace předmětů i objektu, do rozvodu vody, odstraňovat kryty svítidel, svítidla a ostatní elektrické spotřebiče zakrývat hořlavými látkami.
7. Vnášet do objektu předměty, které mohou poškodit, ohrozit zdraví zaměstnanců a studentů, nebo poškodit majetek TUL.
8. Používat hasicí přístroje a ostatní prostředky PO k jiným než hasebním účelům, případně tyto přemísťovat z určeného místa.
9. Ponechávat elektrické přístroje, spotřebiče nebo jiná zařízení a techniku v zapnutém stavu a bez dozoru, pokud jejich technické provedení (podle návodu výrobce nebo technických podmínek výrobce) neumožňuje provoz bez dohledu.
Studenti/ky jsou povinni/y:
1. Pro vstup do objektu používat čipovou kartu.
2. Zavírat dveře do objektu. V případě ponechání otevřených dveří bude za veškeré případné ztráty zodpovědný ten, jehož čipová karta byla použita jako poslední.
3. Dodržovat pořádek v celém objektu, neničit a chránit majetek školy.
5. Používat elektrické nářadí (vrtačky, světla, ...) pouze po proškolení zodpovědným pracovníkem v souladu s návodem k použití. Záznam o proškolení stvrdit svým podpisem.
6. Při použití prodlužovacích kabelů zajistit primárně jejich vedení vrchem, v případě vedení prodlužovacích kabelů po podlaze zajistit jejich bezpečné zakrytí (např. dřevěným krytem) a označení (např. žlutočernou páskou), aby nedošlo k jejich poškození nebo úrazu.
Hlášení úrazů, použití lékárničky
1. Studenti/ky jsou povinni/y ohlásit jakýkoliv úraz, který se stal v objektu školy, svému pedagogovi, při jeho výuce se úraz přihodil. Každé zranění je zaznamenáno do evidenční knihy úrazů, která je umístěna v dílně.Pokud je třeba v souladu s právními předpisy sepsat „Záznam o úrazu“, vyrozumí pedagog ihned pracovníka referátu BOZP, PO.
2. Lékárnička k poskytnutí první pomoci v případě úrazu je k dispozici v A0.
... prosím nedělat
osvícení