Pod hladinouMichala Filingerová | 3. ročník bakalářského studiaPod vodou pro mě znamená místo, kde je absolutní harmonie, kde mohu odbourat všechen stres, uvolnit se. Když se vnoříte do podvodního světa, necháte ho na sebe působit - pro mě je to jako znovuzrození. Je to místo, které má schopnost pohltit všechnu mizérii kolem. Které pomáhá neklesat na mysli a dokáže udržet v psychické pohodě. Zároveň je to také místo, jenž v sobě ukrývá mnoho tajemství, nikdy zde nevíte co se v hlubině skrývá - díky tomu má schopnost probudit v člověku zvídavost a spolu s určitým strachem z neznáma i touhu objevovat. Budí určitý respekt a tím jak je tento svět obrovský i pocit maličkosti u jedince.
Ve své práci jsem pracovala také s kontrasty – s propojením měkkých organických linií s tvrdě geometrickými objekty. Cílem bylo vytvoření fantaskního světa, kde se hranice mezi skutečným a abstrakcí místy stírají. Na neprozkoumaném místě může být totiž cokoliv, co si naše mysl mnohdy ani nedokáže představit. Může zde být úplné prázdno, ale zároveň zde může být svět plný nepředstavitelných kombinací s vlastními zákony. Tato místa si zaslouží prozkoumání – nikdy zde nevíme, jestli to na co hledíme je rostlina, či živočich, řasa nebo uskupení milionů živočichů, či je to jen malá část, něčeho mnohem většího. Tyto chvíle nejistoty, zkoumání a poznávání nového bizarního světa jsem chtěla vložit do své animace a ukázat tak, jaká tajemství může skrývat místo za hranicí našeho světa.
Nachází se zde stylizovaná mořská fauna i flora, hranice mezi nimi jsou ale nejisté. Jsou zde momenty, kdy se tento svět zcela zastaví i se náhle dá do pohybu. Nejisté tvary i příběhy se zde schovávají ve tmě. Některé mají pevný základ, jiné se pohybují a žijí si svým vlastním životem – jsou zde kombinace statických i pohyblivých objektů a rostoucích stvoření. Geometrické tvary se zde narušují organickým a nikdy nevíme, co dalšího se na tomto místě ukrývá.