O přitahování a odmítáníJana Kroulíková | 1. ročník magisterského studiaVystavované dílo navazuje na projekt s tematikou o hledání rovnováhy člověka v jeho každodenním životě. Cílem instalace je poukázat na jev, který máme každý ve svém podvědomí, a to přitahování a odmítání. Zda vůbec vnímáme tyto aspekty v našem životě a zda se jimi necháváme ovlivňovat. V podtextu vyvstává otázka vyvažování emoční disharmonie, se kterou se běžně potýkáme, a snahu o dosažení své vnitřní stability.
Autorka ilustruje jednu z příčin, kterou považuje za důvod vychylování z našeho stabilního stavu, a to právě přitahování a odmítání. Tyto pojmy jsou dle buddhistické filozofie a psychologie velmi blízce spjaté s připoutaností a strachem. Pro bližší představu, přitahování se může projevovat jako naše touhy, chtíče, které nás často přivedou i k činům, které nám přivodí komplikace, ale nemůžeme si od nich pomoci. Vyskytují se v různých měřítkách, nad některými kontrolu máme, nad jinými nikoliv. Přitahování je ztvárněno jako přibližující se a oddalující se bílé světlo. Naopak odmítání, ilustrované inverzní projekcí v kontrapozici, je velmi dobře zřetelné například, když žena vidí pavouka. Jedná se o jev či objekt, který nepřijímáme, odpuzuje nás či k němu máme odpor.
Můžeme si povšimnout, že vyjití z rovnováhy je spojené s tendencí reagovat na něco, a to fyzicky, slovně či mentálně. Jako diváci můžeme vstoupit do středu mezi projektované obrazy a stát se pouhými pozorovateli, uvědomujíc si obě scény, avšak nebyvše sjednoceni ani s jednou z nich. Stejně se o to s přitahováním a odmítáním můžeme pokusit i v našem běžném životě.